Przemowy dla wielu osób są istną marą. Pisanie przemówień to jednakże stosowny sposób, żeby przygotowywać się do publicznego występu. Pisząc przemówienia wypada pamiętać o tym, aby były one na temat. Warto także wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie urzędowe, a inne w gronie znajomych. Swobodne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
mowy
Mimo to nie tylko słowa są ważne – w trakcie przemowy liczy się też mowa ciała. Baczna kontrola zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu oraz gestykulacji bywa często pewniejszym źródłem informacji aniżeli najpoprawniej opłacany i najlepiej wyszkolony szpieg. Jak to gruntownie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/jubileusze.html” title=”przemówienia okolicznościowe”>przemówienia
Żeby wnikliwie zaznajomić schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się zwłaszcza na jednoznacznie odbieranych gestach. Reasumując – pisanie przemówień w żadnym wypadku nie musi być uciążliwe – wystarczy skupić się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a też delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a także szacunku. Inspiracji wolno też poszukiwać w sieci – obecnie jest wiele stron internetowych, które proponują gotowe przemówienia a także dużo portali, na których odszukamy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie martwić, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla zawodowców.